Jsou záclony vážně lapačem prachu?

Panuje názor, že záclony a závěsy si moc nerozumí s alergií na prach a stejně jako koberce je dobré je z domácnosti alergika vymýtit. Ale je tomu skutečně tak? Podíváme se na malou obhajobu závěsů a záclon, protože takové prvoplánové zlo skutečně nejsou.

Lapačů prachu máme v domácnosti mnohem víc

Faktem je, že mezi další dobré lapače prachu patří koberce, ale i obyčejné podlahy, na kterých se prach víří, přitížit může i nekvalitní vysavač, který mikročástečky prachu propouští (a proto jsou lepší vysavače vodní nebo s hepafiltry), bez viny není rozhodně ani povlečení do postele a také běžné oblečení a čalounění například na sedacím nábytku. A což teprve poličky, odkládací plochy nebo výstavky všeho možného. Obvinit šmahem závěsy jednoduše není spravedlivé.

balcony-252694_640

Žaluzie na tom nejsou o moc líp…

… a o to víc v případě, že je pravidelně nemyjete mokrým způsobem. Tedy pěkně pěnový čistič, houbičky a umýt. Navíc tím, že těsně přiléhají k oknům, se za nimi na okně, nebo ve spodních lištách, mohou zejména v chladných obdobích roku tvořit plísně a to není pro alergiky nic příjemného. Žaluzie je třeba čistit pravidelně, minimálně jednou za měsíc, a to je nakonec stejná maximálně možná prodleva jako u praní záclon, chcete-li v nich mít jen minimum prachu.

Řešení? Pozor na matrace a dejte slovo sušičce

Často měnit záclony, povlečení, vysávat a prát a používat sušičku, která velkou část uchyceného prachu odfiltruje a pomáhá také na odstranění části chlupů v případě, že máte doma domácího mazlíčka.

Pomáhá také časté větrání, ale vezměte v úvahu pylovou sezónu. Dobré jsou také čističky vzduchu, které dokáží prašnost viditelně snížit.

TIP: MATRACE jsou nejčastějším skladištěm roztočů a prachu, proto při převlékání postelí nezapomeňte právě matrace do hloubky vysát dobrým vysavačem.

Na co jsme vlastně alergičtí?

Není to prach jako takový, třeba ty úlomky textilií nebo prach, který přineseme zvenčí (výjimku tvoří pylové částice), ale výkaly roztočů, které se v prachu drží a živí se bílkovinnými zbytky z lidí (šupinky kůže například). Ty potom způsobují alergické reakce, senné rýmy  nebo kožní problémy.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565