Jak ušetřit při mytí nádobí

mytí nádobí_1

Nádobí myjeme všichni. Někdo myje nádobí klasicky v ruce, jiný zase používá myčku. Už dávno bylo prokázáno, že mytím nádobí v myčce můžete ušetřit jednak mnoho peněz, ale také času. Ne všichni si ovšem mohou myčku dovolit a i když se vám investovaná částka, kterou do myčky vložíte po čase vrátí, pro mnoho rodin se jedná o tak velký finanční výdaj, že o jejím pořízení ani neuvažují. Jak tedy při mytí nádobí opravdu ušetřit tak, aby jste úsporu na vašich účtech opravdu zaznamenali?

V první řadě je nutné říct, že mytí nádobí pod tekoucí vodou se nevyplatí a jedná se o jeden z nejhorších možných způsobů mytí nádobí. Při průměrném mytí totiž při jedné várce nádobí které myjete pod tekoucí vodou spotřebujete až 120 litrů vody, což je z hlediska účtů za vodu a elektrickou energii hotová katastrofa. Pokud budete mýt nádobí v napuštěném dřezu, průměrně spotřebujete přibližně 50 litrů vody. To je sice o mnoho lepší než mytí pod tekoucí vodou, nicméně pořád to není ono. V případě, že si ale pořídíte myčku na nádobí, spotřeba vody se dramaticky sníží. Většinou se uvádí, že myčka si vystačí pouze s 10 litry vody na jedno umytí, což je oproti původním 120 litrům při mytí pod tekoucí vodou značná úspora, kterou poznáte na ročním vyúčtování za vodu.

Jak ovšem ušetřit za vodu v případě, že nechcete pořizovat myčku? I pro vás existuje pár jednoduchých tipů, kterých se můžete držet a díky nim můžete značně ušetřit. Prvním z nich je kontrola všech vodovodních baterií a kohoutků v domácnosti. Kohoutky totiž velmi často trpí netěsnostmi a těmi pak prosakují kapky vody. Zbytečně můžete tak můžete „prokapat“ mnoho litrů ročně, které budete muset ve finále zaplatit úplně zbytečně.

Dalším tipem je nákup takzvaného perlátoru. Jedná se o malé šikovné zařízení, které je umístěné na konci vodovodní baterie. Toto zařízení má za úkol mísit vodu se vzduchem a díky tomu se snižuje její spotřeba až o 50 %. Provzdušněný vodní proud má totiž větší objem, takže si ani nevšimnete, že myjete a zároveň šetříte vodou. Čeho si ale určitě všimnete, budou nižší částky na účtech za vodu.

Vodu můžete ušetřit i při oplachování ovoce nebo zeleniny. Stačí ji zachytit do misky a následně ji můžete využít například pro zalévání květin. Způsobů, jak tuto vodu využít je ale mnohem více, pokud se zamyslíte, určitě přijdete na další.

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565